Louisville Sailing Club

Archive

Louisville Sailing Club
Big Fun In Small Boat Sailing!

Race Committee Assignments

June 11, 2014

The Race Committee and Duty Crew schedule is now posted. Be sure to check your assignment resolve any conflicts.

View the schedule...

If you are unable to serve on the date assigned, it is your responsibility to find a replacement. If you exchanged dates with someone, please notify the Crew Captain and also please send an email to Keith Kenitzer

Part of the membership at Louisville Sailing Club involves helping keep the club’s facilities in good shape and helping with activities. View the Crew Duties.

DATES

NOTES

CREW CAPTAIN

CREW

CREW

May 10

0900 - Commissioning

May 17

0900 - Alternate Commissioning

May 31-Jun 1

Fun Fleet Racing

On The Water RC

Jun 7-8

Fleet Racing

Lisa Hart

Martha Hyatt

Kim McCastle

Jun 14-15

Fleet Racing

Joe Burch

Scott Kramer

Tim Weller

Jun 21-22

Fleet Racing

Ray Kleinhelter

Charlie Bohn

Kevin Estes

Jun 28-29

Fleet Racing

Jay Geil

Bob Tulenko

Steve Warren

Jul 4

Styrofoam Cup - Race Around 12 Mile Island

Jul 5-6

Fleet Racing

Keith Kenitzer

Joseph Bechely

Ben Weible

Jul 12-13

Fleet Racing

John Parker

Tim Allen

William Ryan

Jul 19-20

Fleet Racing

Jim McBee

Jim Wilhelm

Michael McGuire

Jul 26

Bluegrass State Games

Cliff Vatter

Mark Darrow

Eugene Cox

Jul 27

Kleinhelter Handicap Race

Cliff Vatter

Mark Darrow

Eugene Cox

Aug 2-3

Fleet Racing

Brent Deaves

Paul Terrien

Terrel Holder

Aug 9-10

Fleet Racing

Brad Kocian

Sid Ordog

Shawn Isaacs

Aug 16-17

Fleet Racing

Stuart Ulferts

Nicole Elver

Bob Roederer

Aug 23-24

Fleet Racing

Neal Deaves

David Bauer

John Campbell

Aug 30-31

Fleet Racing

David Bader

Rick Martinson

Thomas Schiller

Sep 6-7

Fleet Racing

Pat Passafiume

John Bright

Robert Zax

Sep 13-14

Thistle Regatta

All Fleets Sunday at 2:00 PM - Thistle Fleet Responsible For Race Committee 

Sep 20-21

Fleet Racing

Mike Sill

Jim Nicolaus

Jeremy Urekew

Sep 27-28

Captain's Quarters Regatta

NO SCHEDULED FLEET RACING

Oct 4-5

Highlander Bluegrass Regatta

All Fleets Sunday at 2:00 PM - Highlander Fleet Responsible For Race Committee 

Oct 11-12

Fleet Racing

Jim Keller

Bill Bockmon

Andy Andriakos

Oct 18-19

Fleet Racing

Bill Timmer

Michael Gregg

Patrick Scheen

Oct. 25

Long Distance Race W/ Derby City

Desna Ratcliff

C. Ray Hinton

John Medley

Oct 26

Fleet Racing

Lee Gerstle

Chris Johns

John Pillitteri

Nov 1-2

Fleet Racing

Ed Spengeman

Mark Linder

Joanie Morris

Nov 8

0900 - Decommissioning

 

NOTES:

REGULAR RACE SCHEDULE:

SATURDAY - FLYING SCOTS RACE @ 1100 & THISTLES RACE @ 1400 

SUNDAY - LASERS RACE @ 1100 & HIGHLANDERS RACE @ 1400

TUESDAY EVENINGS - SUNFISH FLEET RACES  @ 1730